‘SMOCH’ – klubbens trumfkort i hopp

Jeg treffer ‘SMOCH‘ i Messehall A en torsdags ettermiddag; Sebastian, Mathea, Odd, Claudia og Henrik. Disse utgjør kjernen i klubbens satsning for 2021-sesongen i horisontale hopp (lengde og tresteg).

Ungdommene er under kyndig ledelse av Odd Bergh. Før Odd kommer til hallen, har ungdommene allerede unnagjort en drøy halv times oppvarming og tekniske forberedelser. Dette er en viktig del av de skadeforebyggende tiltakene innen hoppøvelser.

Fra venstre; Mathea Karlsen, Claudia Foss, Odd Bergh, Henrik Flåtnes og Sebastian Berntsen

At ungdommene har gull i sikte for 2021-sesongen, ja det er sikkert. Definisjonen av ‘gull’ kan sikkert være så mangt. Jeg fikk spørsmål fra Henrik om hva krystallkula mi sa om 2021-seongen.

Mathea mener jeg vil få en flott utvikling ved å være med i hoppteamet under ledelse av Odd. Hun har 4,44 meter som lengst i godkjent vind for 2020-sesongen, og 4,75 meter (eller mer) i 2021-sesongen vil hun klare.

Claudia hadde noen utfordringer med beina ved innledningen av 2020-sesongen. Hennes pers er 5,24 meter i lengde. Å forbedre persen med halv meter er ‘vågalt’ å spå, men jeg tar likevel sjansen. Mitt tips; 5,75 meter! I så fall er hun bedre enn topp 20 i J16-klassen «All time» i Norge.

Sebastian viste fantastisk hoppform tidlig i 2020-sesongen (juli) med 6,85 meter (kun 2 centimeter fra norsk 15-år aldersrekord). Min spåkule sier at 7-meter er oppnåelig. Sebastians hoppkollega Henrik hadde til sammenligning 7,13 meter i 16-årsklassen. Det er 7 gutter i Norge i klassen G16 som har hoppet 7 meter eller lengre, og Sebastian vil bli med i denne eksklusive gruppen i 2021-sesongen. Jeg er min spådom.

Henrik hoppet i 2020-sesongen 7,66 meter som lengst, og mange stevner med resultater mellom 7,50-7,66 meter. Finn Bendixen, Lillesand IL, har den norske U22-rekorden med 7,87 meter. Den har stått siden 1971, og vil fylle 50 år 8. mai 2021. Henrik vil i 2021-sesongen være «førstereisgutt» i U22-klassen. Hva ville være mer passende om Henrik kunne ta denne 50 år gamle norske U22-rekorden ….

PS: Det var ingen ‘protester’ fra ungdommene når min spådom ble presentert. Jeg ønsker SMOCH lykke til med 2021-seongen.

Det er stengt for kommentarer.